Maria Szymanowska przez świat

POLSKA. Danuta Gwizdalanka, wybitna muzykolog, autorka kilku prac z historii muzyki i wybitnych monografii, zwłaszcza o Witoldzie Lutosławskim, poświęca Marii Szymanowskiej biografię na łamach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM). Pod tytułem wielkiej trzeźwości – Szymanowska – i zgodnie z duchem zbioru – „Małe monografie” – Danuta Gwizdalanka odtwarza szerokimi kreskami etapy życia i twórczości pierwszego polskiego kompozytora-koncertysty międzynarodowego. Pomimo zwięzłości rozdziałów, całość naznaczona jest chęcią oparcia podanych informacji na solidnym źródle akademickim. Ze względu na syntetyczny charakter pracy nie da się dogłębnie przeanalizować dostępnych w załączniku dzieł Marii Szymanowskiej, a niektóre rozdziały mogą rozczarować swoją zwięzłością (np. rozdział Szymanówka a „Sprawa polska”) lub wręcz przeciwnie, zachęca do kontynuowania śledztwa! Jest to niewątpliwie dzieło wysokiej jakości, co potwierdza rosnące zainteresowanie Marią Szymanowską kobietą Europy. Zwróć uwagę, że na wszystkich stronach znajdują się silne odniesienia do Elżbiety Zapolskiej, założycielki Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej, oraz do stworzonej przez nią obecnej strony.
Niezbędne uzupełnienie lektury Cahiers Maria Szymanowska!
25952.jpg
Niemieckie tłumaczenie Petera Olivera Loewa jest już dostępne w Harrassowitz Verlag Wiesbaden pod tytułem Der „weibliche Vulcan”.
Szymanowska_U1_page_0001.jpg
 
POLSKA. Z okazji 192. rocznicy śmierci Marii Szymanowskiej młodzi pianiści z różnych konserwatoriów w Polsce i laureaci międzynarodowych konkursów zorganizowali 18 czerwca 2023 roku w Muzeum Literatury im. dzieła kompozytora. Wiersze Gœthe'go i Mickiewicza czytali tam Marcin Majchrowski, programista II Polskiego Radia oraz Justyna Galant, prezes Stowarzyszenia im. Marii Szymanowskiej w Polsce i inicjatorka wydarzenia.
W partnerstwie z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Société Maria Szymanowska (Francja) oraz Polskim Towarzystwem Historyczno-Literackim w Paryżu.
muzeumliteratury.pl/muzyka-i-slowo-maria-szymanowska-koncert/
Concert_Mus__e_Adam_Mickiewicz_Varsovie_18_juin_2023_page_0001.jpg
 
 
MAROKO. W bardzo natchnionej przestrzeni kina Lutétia w Casablance francusko-libańska pianistka Ilona Dip poświęca Marii Szymanowskiej bardzo piękne nagranie wideo. Ta wyjątkowo delikatna i wyrzeźbiona interpretacja Nokturnu B-dur kompozytora, w postaci niezwykłego czarno-białego zdjęcia, zostanie niezwłocznie odkryta na youtu.be/giQ3m_3KkWE (online 29 maja 2023 r.).
W partnerstwie z Société Maria Szymanowska, Instytutem Polskim w Paryżu, Polskim Towarzystwem Historyczno-Literackim w Paryżu.
Zespół produkcyjny:
Hassan Ouazzani – reżyser
Hisham Tanzimat – fotograf
Amir Salih - inżynier dźwięku
 
POLSKA. Pod kierunkiem Ireny Poniatowskiej i Elżbiety Zapolskiej Chapelle w PWM ukazują się Dwadzieścia etiud i Preludiów Marii Szymanowskiej. Po raz pierwszy od częściowego wydania Breitkopfa i Härtela z lat 1824/25 wszystkie etiudy i preludia pierwszego polskiego kompozytora międzynarodowego zebrano ostatecznie w jednym tomie.
Zbiór ten, doskonale łączący redakcyjną elegancję i krytyczną erudycję, można odkryć na stronie PWM:
Maria Szymanowska: Dwadzieścia etiud i preludiów
Wydanie PWM (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) Kraków 2021 (PWN 12139)
pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/dwadziescia-etiud-i-preludiow-t1,maria-szymanowska,15253,ksiegarnia.htm
Z pożytkiem odniesiemy się również do artykułu Ireny Poniatowskiej „Studia i Preludia Marii Szymanowskiej: szkoła wirtuozerii” (Cahiers Maria Szymanowska nr 3 / Zima-Wiosna 2023, s.29-35).
 
Maria_Szymanowska_Vingt_Etudes_et_Pr__ludes.jpg
 
POLSKA. « Czas, aby bajki opowiadane dzieciom przestały przyczyniać się do kształtowania i utrwalania uprzedzeń i stereotypów », napisała niedawno Isabelle Flambeaux w drugim numerze Cahiers Maria Szymanowska (N°2 / Wiosna 2022, s.145) o Nannerl , siostra Mozarta. Tak właśnie uczynił Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, poświęcając Marii Szymanowskiej (Marysia Szymanowska, ISBN: 978-83-965552-5-0, luty 2023) swoją najnowszą publikację młodzieżową. Czujnym piórem i bardzo natchnionym rysunkiem, w wielkim rodowodzie polskiej tradycji graficznej, Marta Bacewicz i Kasia Walentynowicz z trafnością i radością opowiadają odtwarza życie i karierę tego, kto rozwodząc się z « pięknym małżeństwem » zdobędzie wolność zostać pierwszym polskim kompozytorem koncertowym o zasięgu międzynarodowym.
Album dostępny od ósmego roku życia, który ma teraz otworzyć nowe możliwości dla kreatywnych kobiet…
publikacje.nifc.pl/pl/muzeum/aktualnosci/267
 
65095_1676479425__1_.jpg
 
 
 NIDERLANDY. Patricia Wener Leanse w swoim programie Radio Monalisa na Concertzender.nl zaprezentowała 22 marca 2020 r. naszą nową płytę kompaktową « Romanza Józefiny. Śpiewy kobiet w czasach Marii Szymanowskiej ».
Maria Szymanowska, Królowa Hortensja i Fanny Hensel znalazły się w towarzystwie polskich kompozytorek Grażyny Bacewicz (1909–1969) i Katariny Głowickiej (ur. 1977).
Podcast:
https://www.concertzender.nl/programma/radio_monalisa_548807/
                                  Radio_Monalisa.png
Strona internetowa Radia Monalisa: https://www.radiomonalisa.nl/index.html
 
FRANCJA. Michèle Tosi, w magazynie resmusica.com, w bardzo piękny sposób przedstawia płytę kompaktową « Romanza Józefiny. Śpiewy kobiet w czasach Marii Szymanowskiej ».
W istocie, wszystkie utalentowane autorki, które dzięki nagranemu repertuarowi jakby odzyskały głos, zasługują na naszą uwagę i praktycznie każda z nich mogłaby stać się bohaterką książki. Ich pragnienie wychodzenia poza limity narzucone im przez epokę i klasę społeczną powoduje, że ciągle starają się pozostawać twórcze…
 
POLSKA. Muzyka Marii Szymanowskiej ponownie zabrzmiała na festiwalu « Chopin i jego Europa », organizowanym co roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. W tegorocznej, 15tej edycji festiwalu, Dmitry Ablogin, młody pianista rosyjski, wykonał na instrumencie Pleyel’a z 1848 roku sześć Menuetów Marii Szymanowskiej, którymi rozpoczął swój recital 26 sierpnia 2019 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
 
POLSKA. TVP POLONIA zaprosiła prezeskę Towarzystwa im. Marii Szymanowskiej, Elżbietę Zapolską Chapelle, do udziału w programie HALO POLONIA w dniu 23 lipca 2019. Wywiad został doskonale poprowadzony przez Adama Krzykowskiego i pozwolił uwypuklić znaczenie międzynarodowego projektu, jaki realizuje ona od dziesięciu lat. Podkreślił także niezaprzeczalne wartości Marii Szymanowskiej jako muzyczki i ambasadorki kultury polskiej, kobiety wyprzedzającej swą epokę nowoczesnością i skutecznością działania
Podcast na stronie https://halopolonia.tvp.pl/43381390/23072019-2210, segment 31'30 - 39'00.
 
POLSKA. 19 maja 2019, Karolina Głowacka powrόciła w swym niedzielnym Magazynie Radia TOK FM do Marii Szymanowskiej i wspόlnie z Elżbietą Zapolską, prezeską Towarzystwa jej imienia w Paryżu, starała się określić, na czym właściwie polega europejskość tej postaci.
 
POLSKA. Maria Szymanowska wśród „Inżynierów Niepodległej”: nikt do tej pory nie myślał w takiej kategorii ani o niej samej, ani o roli, jaką odegrała od chwili osiedlenia się w Petersburgu w 1828.
                       Inzynierowie_Niepodleglej.jpg
Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski, w ich najnowszej książce Inżynierowie Niepodległej, wydawnictwo PWN, 2018, opisali jej historię obok historii siedmiu Polaków (samych mężczyzn...), którzy w carskiej Rosji zrobili wielkie kariery, nie przestając działać z nadzieją, że państwo polskie pewnego dnia się odrodzi.

Książka rozpoczyna się rozdziałem Warszawska nóżka na petersburskim bruku poświęconym oczywiście tej, która nosiła tytuł „Pierwszej Fortepianistki Cesarzowych Rosji”. Jej niepodważalny status, jak rόwnież wielu wpływowych bliskich, umożliwiał jej wspieranie i promowanie rodaków żyjących w cesarstwie rosyjskim, a nawet ochronę niektórych przed prześladowaniami politycznymi. Dla wielu Maria Szymanowska ucieleśniała najszlachetniejszą forma polskości, z którą łatwo i chętnie się identyfikowali.
 

POLSKA. « Brakująca połowa dziejόw. Krόtka historia kobiet na ziemiach polskich »
                                                                i-brakujaca-polowa-dziejow-anna-kowalczyk.png
Taki tytuł nosi książka Anny Kowalczyk, ktόra ukazała się pod koniec 2018 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. w Warszawie. Maria Szymanowska znalazła w niej swoje miejsce, przedstawiona jako « talent graniczący z szaleństwem », w nawiązaniu do słόw Goethego wypowiedzianych na jej temat.
Książka tryska energią, ktόra działa ożywczo na czytelnika otwierając przed nim perspektywę nowych analiz niezwykle stymulujących.

Wielką zasługą autorki jest kwestionowanie tradycyjnego spojrzenia na historię i zachęcanie do pόjścia w kierunku zatajonych aspektów naszej przeszłości.

POLSKA. « Zachwycał się nią sam Chopin – o Marii Szymanowskiej »W nawiązaniu do niedawnej uchwały Senatu RP o Roku Marii Szymanowskiej, Karolina Głowacka z radia TOK FM przeprowadziła rozmowę z prof.Ireną Poniatowską na temat tej niezwykłej w kulturze polskiej postaci kobiecej, ktόra za życia cieszyła się sławą europejską. Mimo to zniknęła z pamięci narodowej na przeszło 200 lat.
Audycja « Weekendowy poranek » 13/01/2019

POLSKA. Marc-André Hamelin wykonał trzy utwory Marii Szymanowskiej w programie swego recitalu w Warszawie 30 sierpnia 2018r., w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa” organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
 
SZWECJA. Od roku 2016, Marc-André Hamelin, wybitny pianista kanadyjski, rozpoczyna niektόre ze swych recitali Nokturnem B-dur Marii Szymanowskiej. Jego interpretacja nacechowana subtelną poezją oraz chęć połączenia tej muzyki w jednym programie z utworami S.Feinberga (1890-1962), Beethovena, Schumanna, Liszta, Rubinsteina czy Prokofiewa uwypukla bez wątpienia walory ponadczasowe twόrczości tej kompozytorki.
Recital w Göteborgu, Konserthuset, 25 września 2016r.
 
HOLANDIA. Maria Szymanowska & Johan Nepomuk Hummel : historia przyjaźni dwojga znakomitych muzyków w doskonałej serii audycji zatytułowanej Powtórna szansa dla Hummla i realizowanej od trzech lat przez Thijs Bonger'a dla radia Concertzender
 

ROSJA. Video z uroczystości inauguracji symbolicznego pomnika nagrobnego Marii Szymanowskiej w Petersburgu 25.09.2010, dłuta rosyjskiego rzeźbiarza i architekta Wiaczesława Buchajewa.

 

Artykuł Alekseja Olifieruka o uroczystości odsłonięcia pomnika Marii Szymanowskiej, na stronie web VESTI z 29.09.2010
В Петербурге открыт памятник польской пианистке Марии Шимановской…

Strona web Petersburskiego Związku Mitrofaniewskiego
Latem 1831 roku w Sankt Petersburgu doszło do rozniesienia epidemii cholery...

Jurij Piriutko o Marii Szymanowskiej w ramach ekspoycji Nekropol Mistrzów Sztuki w Państwowym Muzeum Rzeźby miasta Petersburg
Пианистка, композитор, деятель музыкальной культуры,её игрой восхищались при дворе императора Николая I, от неё без ума был А.С.Пушкин, она была близко знакома с Жуковским, Гнедичем, Грибоедовым, Карамзиным, Мицкевичем

Maria Szymanowska w Stanach Zjednoczonych

On Chopin and Szymanowska in Paris, by Maja Trochimczyk, Chopin with Cherries

On Virtues of Musicians and Romances of Aristocrats, or Szymanowska in Paris, by Maja Trochimczyk in MEA KULTURA

On Szymanowska and Chopin in Paris, by Maja Trochimczyk in MEAKULTURA

O Marii Szymanowskiej w Paryżu pisze Maja Trochimczyk, Gazeta Kulturalna Nr 2 /2012

Maria Szymanowska (1789-1831) : a bio-bibliography, by Anna Kijas, (Scarecrow Press, 2010)
Książka-bibliografia na temat Marii Szymanowskiej napisana po angielsku przez Annę Kijas.

Maria Szymanowska : pianist and composer, by Slawomir Dobrzanski, (Figueroa Press, 2006)
Książka-analiza muzyki fortepianowej Marii Szymanowskiej napisana po angielsku przez Sławomira Dobrzańskiego.

Maria Szymanowska w Japonii

O Marii Szymanowskiej, Asako Fukui, Gazeta Polska w Japonii
Czy istniał w ówczesnym języku polskim rodzaj żeński słów takich jak „kompozytor” i „pianista”?...

Maria Szymanowska w Europie

Szymanowska Maria Agata, née Wolowska, 1789 – 1831, Jean Marc Warszawski, 2004
Née à Varsovie 14 décembre 1789, morte à Saint-Petersbourg 25 juillet 1831. Pianiste et compositrice…

Maria Agata Wołowska (Szymanowska) n. 14 décembre 1789 d. 24 juillet 1831 – Drzewo genealogiczne
Cet arbre contient 3 familles de 14 personnes en 3 lignées… 

Maria Szymanowska. Biografie, Ewa Rieger, 1996
Obwohl Frauen es im 19. Jahrhundert auf dem Konzertpodium nicht leicht hatten, weil der Typus des männlichen Pianisten vorherrschte, der mit Virtuosität, Klangfülle und gebieterischer Beherrschung der Tastatur das Publikum in Aufruhr versetzte, gab es immer wieder Musikerinnen, die den großen Schritt von der geschützten Atmosphäre des heimischen Salons an die Öffentlichkeit wagten…

Szymanowska, Symanoffska, Maria, Marie, Marie Agata, geb. Wołowska, Jasmin Jablonski, Sophie Drinker Institut
* 14. Dez. 1789 in Warschau, † 24./25. Juli 1831 in St. Petersburg, Pianistin, Klavierlehrerin und Komponistin. Maria Szymanowska stammte aus einer wohlhabenden jüdischen Großfamilie…

Werthers Wiederkehr oder Die abgewendete Tragödie, Friedrich Dieckmann
O książce Martin’a Walser’a Ein liebender Mann opisującej nieszczęśliwą miłość 73-letniego Goethe’go do 19-letniej Ulrike von Levetzow i rolę, jaką odegrało spotkanie z Marią Szymanowską w tym samym czasie...

Goethe a Maria Szymanowska. Historie Mariánských Lázní a okolí

Maria Szymanowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Pianistka i kompozytorka; ur. 14 grudnia 1789, Warszawa; zm. 24 lipca 1831, Petersburg. Uzdolnienia muzyczne ujawniła bardzo wcześnie – nie znając jeszcze nut improwizowała na szpinecie i klawikordzie...

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im.Marii Szymanowskiej w Kędzierzynie-Koźlu

Maria Szymanowska w Australii

Music, the economy and society: Szymanowska’s career path in Russia in the 1820s by Anne Swartz
A study of the career of Maria Agata Wołowska Szymanowska (1789–1831) as a composer, performing musician, and teacher in Russia sheds new light on the social and economic status of the Polish-born musician at the St. Petersburg court in the decades that followed the last partition of Poland in 1795…